O Wystawie „Klisze Pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja”
Artystyczne Świadectwo Historii
Wystawa „Klisze Pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja, zainstalowana na stałe w Harmężach pod koniec lat 90., stanowi nie tylko niezaprzeczalną wartość artystyczną, ale również głębokie świadectwo historyczne. Przedstawia ona interpretację obozowego dramatu jednego z pierwszych więźniów KL Auschwitz, Mariana Kołodzieja, a także heroiczne zwycięstwo św. Maksymiliana Marii Kolbego w obozie.
Powrót do Przeszłości: Artystyczna Terapia
Po prawie 50-letnim milczeniu Marian Kołodziej powrócił do swoich przeżyć obozowych, tworząc wstrząsającą plastyczną opowieść o sobie i tych, którzy nie ocaleli z „fabryki śmierci”. Choroba – wylew i towarzyszący mu paraliż – zmobilizowała go do rysowania jako formy autoterapii. Prace nad „Kliszami Pamięci” rozpoczął w 1993 roku, a zakończył w maju 2009 roku, tworząc 374 kompozycje rysunkowe i plastyczne różnej wielkości.
Symbolizm i Interpretacja
Wystawa ukazuje obozowy świat w biało-czarnych barwach, symbolizujących nienormalność czasów wojny i obozów. Kołodziej użył symbolu do przedstawienia ścierających się światów dobra i zła. Postacie ludzkie reprezentują dobro, podczas gdy bestie symbolizują zło. Wspomnienia autora sprzed 1939 roku i nawiązania do dnia wyzwolenia zostały odmalowane w pełnej gamie kolorów, jako normalne czasy.
Świadectwo Moralnego Zwycięstwa
Autor za pomocą swojej wystawy zaświadczył, do czego prowadzi odrzucenie dekalogu i porzucenie wartości chrześcijańskich w życiu. Jednocześnie, na przykładzie św. Maksymiliana, udowodnił, że nawet w nieludzkich warunkach obozowych można było zachować ludzką godność i odnieść moralne zwycięstwo. Wystawa wywołuje silne emocje, szczególnie poprzez popękane szyby przed wejściem, symbolizujące stłuczoną i popękaną osobowość człowieka po przeżyciach obozowych.
Wystawa „Klisze Pamięci. Labirynty” jest dostępna również w formie wirtualnej wędrówki, umożliwiając szerszemu gronu odbiorców doświadczenie tej poruszającej opowieści. Jest to również ważne narzędzie edukacyjne, służące przekazywaniu wiedzy o historii i konsekwencj