sygnet

Misja

Nasza misja polega na propagowaniu pokoju i pojednania między ludźmi bez względu na pochodzenie, religię czy kulturę w duchu św. Franciszka z Asyżu i św. Maksymiliana Kolbego, męczennika Auschwitz, i zachowaniu pamięci o gehennie więźniów. Dlatego chcemy upowszechnić artystyczną wypowiedź Mariana Kołodzieja – Świadka obozowej apokalipsy – ukazać ją całemu światu, ocalić od zapomnienia, zachować jego grafiki w nienaruszonym stanie i jednocześnie zadbać, by jak najwięcej ludzi mogło tu na miejscu przeżyć wstrząsające misterium śmierci i życia, zła i dobra, rozpaczy i nadziei. Dlatego również stworzyliśmy Centrum św. Maksymiliana, w którym wszyscy znajdą miejsce i czas na modlitwę, dyskusję, pogłębienie wiedzy.

Helping Image

Sugestywna, przestrzenna ekspozycja cyklu grafik „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja obejmuje 374 prace ukazujące jego straszliwe wspomnienia obozowej apokalipsy, a także bohaterstwo i tryumf człowieczeństwa św. Maksymiliana. Pod wpływem obrazu, scenograficznych aranżacji gehenna więźniów powraca, staje się niemal realnym przeżyciem każdego, kto podąża za Autorem labiryntami piekła, przerażenia, niewyobrażalnego bólu, walki o „własną wagę” – o wartości, dzięki którym wciąż jeszcze można uznać się za człowieka. Ekspozycję można zobaczyć w dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach koło Oświęcimia.

Czytaj więcej
Helping Image

Marian Kołodziej, artysta grafik, wybitny scenograf teatralny i filmowy, Autor unikalnych rycin, był więźniem KL Auschwitz i jednocześnie bezpośrednim świadkiem dobrowolnego zgłoszenia się św. Maksymiliana Kolbego na śmierć zamiast wyznaczonego przez żołnierzy SS Franciszka Gajowniczka.

Czytaj więcej
Helping Image

Marian Kołodziej jako artysta scenograf współpracował z wieloma znanymi reżyserami, zdobywając liczne nagrody, m.in.: za scenografię do „Poczwórki” Stanisława Mrożka w reżyserii Zbigniewa Bogdańskiego, scenografie do „Tragedii o bogaczu i Łazarzu” czy „Panny Julii” reżyserowanych przez Tadeusza Minca, a także do „Maleńkiej Alicji” w reżyserii Stanisława Hebanowskiego, „Beniowskiego” reżyserowanego przez Adama Hanuszkiewicza, „Czarodziejskiego fletu” wystawionego przez Olgę Lipińską czy „Sonaty Belzebuba” w reżyserii Ryszarda Majora.

Czytaj więcej
Helping Image

Oddanie życia przez św. Maksymiliana w odczłowieczonej rzeczywistości u pozostałych więźniów obudziło nadzieję, która pomogła im zarówno przetrwać lata obozu, jak i twórczo żyć po skończonej wojnie. Marian Kołodziej wielokrotnie wspominał, że także on zawdzięcza Ojcu Kolbemu przeżycie gehenny Auschwitz. 17 lutego 1941 r. Ojciec Kolbe został aresztowany przez gestapo i przewieziony na Pawiak, a 28 maja do Auschwitz. Współwięźniowie wspominali go, jak umacniał ich i pocieszał: Umacniał nasze dusze i sprawiał, że mieliśmy więcej ufności w Bogu i osłabiał nasz lęk przed śmiercią...

Czytaj więcej
Helping Image

Św. Maksymilian Kolbe uważał, że tworzyć można tylko z miłością. Miłość przemienia. Jest życiem, ogrodem, który wciąż rozkwita. W naszym Centrum św. Maksymiliana założyliśmy rzeczywisty ogród. Czeka na tych, którzy przejdą labiryntami koszmarnych, wstrząsających wspomnień Mariana Kołodzieja i zobaczą fabrykę śmierci. Mogą przekonać się, że życie zwyciężyło, mogą nabrać nadziei. Ogród ten traktujemy również jako zadanie – by pamiętać o horrorze wojny, o zadanym złu, które odczłowiecza. A także by tworzyć nową rzeczywistość, rzeczywistość miłości – w refleksji i każdym geście. Ogród jako zadanie dla całej ludzkości szczególnie przemawia właśnie tu, na ziemi, która doświadczyła nieludzkiej przemocy.

Czytaj więcej
sygnet

CENTRUM ŚW. MAKSYMILIANA

Centrum św. Maksymiliana powstało przy klasztorze franciszkanów w Harmężach jako wotum wdzięczności za życie, dzieło oraz ofiarę z życia i śmierć męczeńską św. Maksymiliana. To miejsce, które służy modlitwie, a także umacnianiu pokoju, miłości i pojednania pomiędzy ludźmi różnych narodów i religii w duchu św. Franciszka z Asyżu i św. Maksymiliana Kolbego. Tu można doświadczyć opieki duchowej, przeżyć dni skupienia, rekolekcje czy wziąć udział w sympozjum naukowym. To także miejsce pamięci i modlitwy za tych, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym.

Wokół św. Maksymiliana, w Centrum, gromadzimy wszystkich ludzi dobrej woli. Tworzymy miejsce, do którego już dziś przyjeżdżają pielgrzymi z wielu części świata.

Centrum obejmuje wystawę grafik „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja, znajdującą się w dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej, multimedialny obiekt konferencyjny (w budowie) oraz kościół i dom rekolekcyjny.

Kościół p.w. Matki Bożej Niepokalanej (w Harmężach)

Franciszkanie bardzo pragnęli założyć swój klasztor w miejscu męczeńskiej śmierci Ojca Maksymiliana. Od 1987 roku kupowali kolejne działki pod budowę kościoła i klasztoru. W 1990 r. został erygowany klasztor pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP oraz poświęcono krzyż i plac pod budowę kościoła.











Czytaj więcej

Wystawa "Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja."

Przestrzenna wystawa wstrząsających prac Mariana Kołodzieja, znajdująca się na terenie Centrum św. Maksymiliana, została udostępniona dla wszystkich zwiedzających w dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach koło Oświęcimia.

Ekspozycję można zwiedzać bezpłatnie, po uprzednim zgłoszeniu planowanej wizyty u franciszkanów, którzy są kustoszami wystawy:

• tel.: +48 33 843-07-11
• faks: +48 33 843 47 35
• e-mail: harmeze@franciszkanie.pl

Czytaj więcej

Multimedialny obiekt konferencyjny

Nowo powstający budynek to potrzebne miejsce spotkań, dyskusji, planów, refleksji, organizacji różnych wydarzeń, sesji naukowych i konferencji. Jest przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę o życiu i dziełach św. Maksymiliana, a także poznać lepiej postać Mariana Kołodzieja (autora ekspozycji „Klisze pamięci. Labirynty”) i innych więźniów obozu w Auschwitz. Przedstawimy materiały, filmy dokumentujące czasy wojny, martyrologii oraz poruszymy problemy, które mają wpływ na naszą codzienność.


Czytaj więcej
Causes Image

Ogrody św. Maksymiliana

Wystawa w Centrum św. Maksymiliana „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja przeprowadza zwiedzających drogami cierpienia, śmierci i okrucieństwa, by na koniec trafić do... ogrodu japońskiego.

Czytaj więcej
Causes Image

Budowa sali - zdjęcia z budowy.

Budowa sali konferencyjnej postępuje, zapraszamy do fotorelacji.






Czytaj więcej
sygnet

Wesprzyj

Twoja pomoc jest istotnym wkładem w naszą misję!

Wsparcie Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia poprzez dofinansowanie: budowy sali konferencyjnej i jej wyposażenia,
i utrzymania wystawy „Labirynty. Klisze Pamięci”.

Causes Image
Causes Image

Wystawa

Ocal artystyczne świadectwo „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja!

Prowadzimy zbiórkę, by zachować unikalne grafiki Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja, obrazujące obozową apokalipsę w KL Auschwitz, w nienaruszonym stanie. Wymagają one stałej profesjonalnej opieki i konserwacji.

Jednocześnie chcielibyśmy, by jak najwięcej odwiedzających mogło zobaczyć prace ofiarowane nam przez artystę scenografa. Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne.

Twój jednorazowy gest lub stałe wsparcie pomoże nam ocalić artystyczną wypowiedź Świadka od zapomnienia.



Rozbudowa Centrum
Św. Maksymiliana

Pomóż w rozwoju Centrum św. Maksymiliana!

Prowadzimy zbiórkę na rzecz Centrum św. Maksymiliana, aby mogło rozwinąć w pełni swoją działalność. Wspieramy budowę multimedialnego obiektu konferencyjnego, który stanie się ośrodkiem dyskusji, propagowania prawdy i pamięci o nieludzkich czasach wojny, a jednocześnie miejscem szukania rozwiązań problemów i ukazywania nadziei teraz i w przyszłości.



Wesprzyj


sygnet

Wsparli nas

Niech miejsce, które zło zamieniło w pustynię, przemieni się w twórczy ogród! Z całego serca dziękujemy!

Darczyńcy

Dzięki Państwa pomocy możemy bardzo wiele.

Czytaj więcej
sygnet

Patronat

Gorąco zapraszamy instytucje, by zechciały objąć swoim patronatem naszą akcję LABYRINTHS by Marian Kołodziej.